دوره آنلاین تورلیدری فرهنگی

(دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی)

آشنایی با دوره 450 ساعته مصوب وزارت میراث فرهنگی برای تورلیدر شدن

تاکنون 312 نفر این دوره را در باشگاه گردشگری دانشگاهیان گذرانده اند.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

شروع کلاس های دوره جدید تورلیدری: از چهارشنبه 15 آذر | مهلت ثبت نام با تخفیف 2 میلیون تومانی: تا یکشنبه 12 آذر

حضور در این دوره به چه کسانی توصیه می شود؟

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی کلیه رشته های تحصیلی می توانند این دوره را بگذرانند و کارت تورلیدری دریافت کنند اما ما شرکت در این دوره را به طور ویژه به فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گردشگری، زبان های خارجی، معماری، هنر، تاریخ، جغرافیا، ادبیات و علاقمندان پروپاقرص تورلیدری و گردشگری توصیه می کنیم.

چرا باید دوره تورلیدری را بگذرانید؟

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ( دوره تورلیدری فرهنگی ) یکی از دوره های آموزش تخصصی گردشگری است که توسط موسسات مجاز آموزش گردشگری زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود و هدف از اجرای آن پرورش افراد توانمند و با استعداد برای برعهده گرفتن راهنمایی تورهای ایرانگردی و جهانگردی است.

شرکت کنندگان در دوره تورلیدری فرهنگی پس از گذراندن دوره و موفقیت در آزمون های داخلی، آزمون جامع، مصاحبه زبان خارجی و مصاحبه فنی، گواهی نامه و کارت راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ( کارت تورلیدری فرهنگی ) خود را از وزارت میراث فرهنگی دریافت خواهند کرد.

داشتن کارت تورلیدری ایرانگردی و جهانگردی به منزله مجوز شغلی است و دارندگان آن می توانند بدون نیاز به مجوز دیگر به عنوان تورلیدر (راهنمای) گشت های داخلی و خارجی با آژانس های گردشگری همکاری کنند. لازم به ذکر است تورلیدرها شخصا نمی توانند یک گشت (تور) را اجرا کنند و اجرای تور حتما باید با همکاری یک آژانس گردشگری باشد. از سوی دیگر آژانس های گردشگری موظف هستند در هر گشت، بسته به تعداد شرکت کنندگان در آن گشت، از حداقل یک تورلیدر دارای کارت تورلیدری معتبر استفاده کنند.

چرا نباید دوره تورلیدری را بگذرانید؟

اینکه عاشق سفر باشید برای تورلیدر شدن لازم است اما به هیچ وجه کافی نیست. مثلا در یک تور معمولی چند روزه شما باید این توانمندی را داشته باشید که به صورت تقریبا 24 ساعته درخواست های متنوع معقول و غیرمعقول! چند ده نفر همسفر را با روی گشاده بشنوید آنها را پردازش، اولویت بندی و به طرز قانع کننده ای حل و فصل کنید.

اینکار مسئولیت پذیری بالا، روابط عمومی بالا، توان مدیریت بالا، جنبه بالا و دانش و مطالعه زیاد نیاز دارد. لذا اگر این شغل برای شما سخت است به هیچ وجه به سمت تورلیدر شدن نروید و وقت و پول ارزشمند خود را هدر ندهید.

همچنین اگر فکر می کنید به محض گرفتن کارت تورلیدری قرار است آژانس ها شما را روی هوا بزنند، باید بدانید که بسیار در اشتباهید. اگر می خواهید تورلیدر توانمندی شوید، از همین الان کسب تجربه در کنار تورلیدرهای خوب و اساتید تورلیدری را شروع کنید و آن را به بعد از دریافت کارت موکول نکنید. صنعت گردشگری تورلیدرهای خود ساخته ای را میخواهد که با سفر عشق کنند، دانش خود در همه حیطه های مرتبط را به روز نگه دارند، به آموزش بها دهند، تجارب گرانبها داشته باشند، بتوانند رضایت خاطر همسفران را کسب کنند و خلاصه قبل از گرفتن کارت هم آماده کار باشند. شما اگر اینگونه باشید، کار حتما برایتان زیاد است، وگرنه، وقت گرانبها و پول خود را برای گرفتن کارت تورلیدری هدر ندهید!

شرایط و مراحل دریافت کارت تورلیدری فرهنگی

مراحل صدور و دریافت کارت تورلیدری

برای گرفتن کارت تورلیدری فرهنگی از وزارت میراث فرهنگی، شما باید پس از گذراندن دوره در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی (که دو بار در سال برگزار می شود) شرکت کنید. برای شرکت در آزمون جامع، اولا داشتن مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و دوما گذراندن دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی اجباری است. همچنین برای آقایان داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت، در زمان دریافت کارت، اجباری است. در آزمون جامع باید به سوالات 8 عنوان درسی پاسخ دهید.

در صورت موفقیت در آزمون جامع و کسب نمره حداقل 10 برای تمام عناوین درسی، در مصاحبه صلاحیت شغلی (مصاحبه فنی) که توسط وزارت میراث فرهنگی برگزار می شود شرکت خواهید کرد. در این مصاحبه، که چندان سخت نیست، اطلاعات کلی شما درباره گردشگری، تاریخ و فرهنگ ایران و جهان، و… بررسی می شود و در صورت رضایت داشتن مصاحبه کنندگان از شما، می توانید نسبت به دریافت کارت تورلیدری ایرانگردی و جهانگردی اقدام فرمایید.

 • اگر بخواهید صرفا تورلیدر سفرهای داخلی برای ایرانیان باشید نیازی به شرکت در مصاحبه زبان نخواهید داشت اما برای تورلیدری سفرهای خروجی از یا ورودی به ایران لازم است آشنایی کافی با حداقل یکی از زبان های خارجی مورد تایید وزارت میراث فرهنگی داشته باشید و در مصاحبه زبان وزارت میراث فرهنگی نمره قبولی کسب کنید.
 • برای ثبت نام در دوره نیاز به ارایه مدرک ندارید. مدرک کارشناسی را باید در زمان ثبت نام آزمون جامع باید آپلود کنید و کارت پایان خدمت را در زمان صدور کارت باید ارایه کنید.

حقوق و مزایای تورلیدری ایرانگردی و جهانگردی

بر طبق مصوبه کانون انجمن صنفی راهنمایان کشور در سال 1402 نرخ روزانه دستمزد راهنمایان فرهنگی برای تورهای داخلی حدودا 1,500,000 تومان و برای تورهای خروجی بین 45 تا 90 یورو است. چنانچه شخص راهنمای تور ورودی یا خروجی باشد دریافتی او به مراتب از این مقدار بیشتر خواهد بود.

مهارت‌های فردی و تخصصی، تجربه کاری، تسلط به زبان‌های خارجی و… عواملی هستند که در مقدار دریافتی راهنما تاثیر مثبت خواهند داشت. همچنین بسیاری از تورلیدرها در فضای مجازی نیز بسیار فعال بوده و به عنوان فعال یا اینفلوئنسر گردشگری ظاهر شده و از این راه هم درآمد کسب کنند. حال این گوی و این میدان !!

عناوین درسی دوره تورلیدری فرهنگی

برخی از عناوین درسی که طی دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی خواهید آموخت به شرح ذیل می باشند:

 • شناخت روحیات ملل و فرهنگ عامه
 • اخلاق حرفه ای گردشگری و آداب معاشرت و الگو های رفتاری
 • قوانین و مقررات گردشگری
 • آشنایی با معماری ایران و جهان
 • شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین
 • شناخت اماکن تاریخی و باستانی
 • جغرافیای طبیعی و گردشگری ایران
 • آشنایی با اکوتوریسم ( طبیعت گردی )
 • شناخت صنعت گردشگری
 • فنون و مهارت‌های تورگردانی
 • فن بیان و اصول سخنوری
 • مدیریت بحران در سفر، امداد و نجات و فوریت‌های پزشکی

شرایط ثبت نام در دوره های تورلیدری فرهنگی

حداقل مدرک تحصیلی لازم برای دریافت کارت تورلیدری ایرانگردی و جهانگردی، کارشناسی (لیسانس) است. مدرک کارشناسی کلیه رشته های دانشگاهی مورد قبول می باشد.

 • داشتن مدرک لیسانس در زمان ثبت نام دوره لازم نیست بلکه برای شرکت در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی، که سالانه یک یا دو بار برگزار می شود، مورد نیاز است، لذا در صورتی که دانشجوی مقطع کارشناسی هستید و مدرک لیسانس خود را ظرف کمتر از دو سال آینده دریافت می کنید می توانید دوره را بگذرانید، به عنوان کمک لیدر در تورهای مختلف حاضر شوید و کسب تجربه کنید و بعد از گرفتن مدرک لیسانس در آزمون جامع شرکت کنید.
 • در نظر داشته باشید، اگر مدرک کارشناسی ندارید و قصد گرفتن آن را هم ندارید ولی مایل هستید از محتوای آموزشی و دانش اساتید دوره های تورلیدری فرهنگی کانون گردشگری دانشگاه تهران استفاده کنید، ثبت نام شما به عنوان علاقمند تلقی می شود و شما به وزارت میراث فرهنگی برای شرکت در آزمون جامع معرفی نخواهید شد.

هزینه ثبت نام در دوره های تورلیدری فرهنگی

هزینه مصوب وزارت میراث فرهنگی برای این دوره 7,300,000 تومان است (قیمت مصوب وزارت میراث فرهنگیهر سال در اسفند ماه افزایش پیدا می کند). اما ثبت نام دوره تورلیدری در باشگاه گردشگری دانشگاهیان با تخفیف ویژه تا دو میلیون تومانی انجام می شود.

درصورت ثبت نام دوره تورلیدری فرهنگی در کانون گردشگری دانشگاه تهران می توانید هزینه دوره را به میل خود به صورت نقدی یا قسطی بپردازید.

مزایای گذراندن دوره های گردشگری با باشگاه گردشگری دانشگاهیان

باشگاه گردشگری دانشگاهیان با هدف تسهیل ورود دانشگاهیان به بازار کار صنعت گردشگری ایران و جهان، (صرفا) با برترین موسسات آموزش گردشگری ایران مذاکره می کند و امکان ثبت نام دانشگاهیان و فارغ التحصیلان در این دوره ها با تخفیف و شرایط ویژه مثل پرداخت اقساطی هزینه دوره ها، را فراهم می کند. در واقع چون کانون شما را به صورت گروهی در موسسات ثبت نام می کند امکان استفاده از تخفیف و تسهیلات برای تان فراهم می شود.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی کلیه رشته های تحصیلی می توانند این دوره را بگذرانند و کارت تورلیدری دریافت کنند اما شرکت در این دوره به طور ویژه به فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های گردشگری، زبان های خارجی، معماری، هنر، تاریخ، جغرافیا، ادبیات و کلیه علاقمندان به تورلیدری و گردشگری توصیه می شود.

همکار کانون در اجرای دوره: موسسه آوای جلب سیاحان

زمان شروع کلاس ها: از 15 آذر 1402

محتوای دوره: 450 ساعت آموزش زنده آنلاین یا حضوری + دو روز سفر آموزشی

طول دوره: حدودا 10 ماه

زمان برگزاری کلاس ها: هر هفته روزهای چهاشنبه ساعت 14 تا 20 و پنج شنبه ساعت 9 تا 18

نحوه برگزاری کلاس ها: آنلاین (بر روی سامانه وزارت میراث فرهنگی با استفاده از پلتفرم ادوب کانکت) یا حضوری در دانشگاه تهران

قیمت دوره (پرداخت نقدی):  از 5,000,000 تومان (2,300,000 تومان تخفیف)

قیمت دوره (پرداخت قسطی):  از 5,300,000 تومان | طی پنج قسط | یک قسط در زمان ثبت نام و چهار قسط در یکم آذر، دی، بهمن و اسفند 1402

ثبت نام شما در این دوره به منزله مطالعه و پذیرش تعهدنامه ثبت نام در دوره های باشگاه گردشگری دانشگاهیان می باشد (جهت مشاهده تعهدنامه و مطالعه آن اینجا کلیک کنید).

قادر به ثبت نام در دوره جاری نیستم اما مایلم از شروع دوره های بعدی مطلع شوم