آشنایی با دوره تورلیدری فرهنگی

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

شرکت در این دوره به فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های زبان های خارجی، معماری، هنر، تاریخ، جغرافیا، ادبیات و کلیه علاقمندان به گردشگری توصیه می شود.

اگر قصد دارید تورلیدر فرهنگی شوید، گذراندن دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی یکی از پیش نیازهای اجباری برای شرکت در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی و دریافت کارت راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (کارت تورلیدری فرهنگی) است.

همچنین اگر بدون اینکه بخواهید تورلیدر شوید، اهل سفر در ایران و جهان هستید و می خواهید فوت و فن گردشگری حرفه ای را فرا بگیرید و با تاریخ، فرهنگ و معماری ایران و جهان عمیق تر آشنا شوند، این دوره همان چیزی است که دنبالش هستید.

کانون گردشگری دانشگاه تهران با هدف تسهیل ورود دانشگاهیان به بازار کار صنعت گردشگری ایران و جهان، (صرفا) با برترین موسسات آموزش گردشگری ایران مذاکره می کند و امکان ثبت نام دانشگاهیان و فارغ التحصیلان در این دوره ها با تخفیف و شرایط ویژه مثل پرداخت اقساطی هزینه دوره ها، را فراهم می کند. جهت مشاهده تخفیف ها و شرایط ویژه به صفحه ثبت نام هر دوره مراجعه کنید.

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ( دوره تورلیدری فرهنگی ) یکی از دوره های آموزش تخصصی گردشگری است که توسط موسسات مجاز آموزش گردشگری زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود و هدف از اجرای آن پرورش افراد توانمند و با استعداد برای برعهده گرفتن راهنمایی تورهای ایرانگردی و جهانگردی است.

شرکت کنندگان در دوره تورلیدری فرهنگی پس از گذراندن دوره و موفقیت در آزمون های داخلی، آزمون جامع، مصاحبه زبان خارجی و مصاحبه فنی، گواهی نامه و کارت راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ( کارت تورلیدری فرهنگی ) خود را از وزارت میراث فرهنگی دریافت خواهند کرد.

داشتن کارت تورلیدری ایرانگردی و جهانگردی به منزله مجوز شغلی است و دارندگان آن می توانند بدون نیاز به مجوز دیگر به عنوان تورلیدر (راهنمای) گشت های داخلی و خارجی با آژانس های گردشگری همکاری کنند. لازم به ذکر است تورلیدرها شخصا نمی توانند یک گشت (تور) را اجرا کنند و اجرای تور حتما باید با همکاری یک آژانس گردشگری باشد. از سوی دیگر آژانس های گردشگری موظف هستند در هر گشت، بسته به تعداد شرکت کنندگان در آن گشت، از حداقل یک تورلیدر دارای کارت تورلیدری معتبر استفاده کنند.

برای گرفتن کارت تورلیدری فرهنگی از وزارت میراث فرهنگی، شما باید در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی شرکت کنید. برای شرکت در آزمون جامع، اولا داشتن مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و دوما گذراندن دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی اجباری است. همچنین برای آقایان داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت برای گرفتن کارت تورلیدری اجباری است. در آزمون جامع باید به سوالات 8 عنوان درسی پاسخ دهید. در صورت موفقیت در آزمون جامع و کسب نمره حداقل 10 برای تمام عناوین درسی، در مصاحبه صلاحیت شغلی که توسط وزارت میراث فرهنگی برگزار می شود شرکت خواهید کرد. در این مصاحبه، که چندان سخت نیست، اطلاعات کلی شما درباره گردشگری، تاریخ و فرهنگ ایران و جهان، و… بررسی می شود و در صورت رضایت داشتن مصاحبه کنندگان از شما، می توانید نسبت به دریافت کارت تورلیدری ایرانگردی و جهانگردی اقدام فرمایید.

اگر بخواهید صرفا تورلیدر سفرهای داخلی برای ایرانیان باشید نیازی به شرکت در مصاحبه زبان نخواهید داشت اما برای تورلیدری سفرهای خروجی از یا ورودی به ایران لازم است آشنایی کافی با حداقل یکی از زبان های خارجی مورد تایید وزارت میراث فرهنگی داشته باشید و در مصاحبه زبان وزارت میراث فرهنگی نمره قبولی کسب کنید.

بر طبق مصوبه کانون انجمن صنفی راهنمایان کشور نرخ روزانه دستمزد راهنمایان فرهنگی و طبیعت‌گردی برای تورهای داخلی به ترتیب حداقل ۶۳۰ هزار تومان و ۷۸۵ هزار تومان است. همچنین چنانچه تور ورودی یا خروجی در این حوزه‌ها برگزار شود عدد دریافتی راهنما به مراتب از این مقدار بیشتر خواهد بود. البته مهارت‌های فردی و تخصصی، تجربه برگزاری، تسلط به زبان‌های غیر انگلیسی و … عواملی هستند که در مقدار دریافتی راهنما تاثیر مثبت خواهند داشت. همچنین فراگیران این دوره می توانند در فضای مجازی فعالیت کرده و به عنوان فعال گردشگری یا اینفلوئنسر ظاهر شده و از این راه هم درآمد کسب کنند. حال این گوی و این میدان !!

طی این دوره با صنعت گردشگری و پتانسیل های کاری موجود در این صنعت آشنا خواهید شد، مروری بر میراث فرهنگی، اقوام و تاریخ ایران جان خواهید داشت، با زیست بوم گیاهی و جانوری ایران (و جهان) آشنا خواهید شد و مفهوم اکولوژی و اهمیت حفاظت از آن برای شما بیان خواهد شد. با معماری ایران و جهان آشنا خواهید شد و درباره آداب و رسوم و اخلاقیات ملل جهان مطالب ارزشمندی را فرا خواهید گرفت. با فنون تورگردانی، فن بیان و قوانین و مقررات گردشگری آشنا و برای یک تورلیدر خوب و توانمند بودن، آماده خواهید شد و نهایتا در کنار هم در بازدیدها و سفرهای آموزشی متنوع به موزه ها، سایت ها، و جاذله های فرهنگی زیبای کشور زیبایمان سر می زنیم.

برخی از عناوین درسی که طی دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی خواهید آموخت به شرح ذیل می باشند:

 • شناخت روحیات ملل و فرهنگ عامه
 • اخلاق حرفه ای گردشگری و آداب معاشرت و الگو های رفتاری
 • قوانین و مقررات گردشگری
 • آشنایی با معماری ایران و جهان
 • شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین
 • شناخت اماکن تاریخی و باستانی
 • جغرافیای طبیعی و گردشگری ایران
 • آشنایی با اکوتوریسم ( طبیعت گردی )
 • شناخت صنعت گردشگری
 • فنون و مهارت‌های تورگردانی
 • فن بیان و اصول سخنوری
 • مدیریت بحران در سفر، امداد و نجات و فوریت‌های پزشکی

حداقل مدرک تحصیلی لازم برای دریافت کارت تورلیدری ایرانگردی و جهانگردی، کارشناسی (لیسانس) است. مدرک کارشناسی کلیه رشته های دانشگاهی مورد قبول می باشد. البته خوب است بدانید داشتن مدرک لیسانس در زمان ثبت نام دوره لازم نیست بلکه برای شرکت در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی، که سالانه یک یا دو بار برگزار می شود، مورد نیاز است، لذا در صورتی که دانشجوی مقطع کارشناسی هستید و مدرک لیسانس خود را ظرف کمتر از دو سال آینده دریافت می کنید می توانید دوره را بگذرانید، به عنوان کمک لیدر در تورهای مختلف حاضر شوید و کسب تجربه کنید و بعد از گرفتن مدرک لیسانس در آزمون جامع شرکت کنید.

در نظر داشته باشید، اگر مدرک کارشناسی ندارید و قصد گرفتن آن را هم ندارید ولی مایل هستید از محتوای آموزشی و دانش اساتید دوره های تورلیدری فرهنگی کانون گردشگری دانشگاه تهران استفاده کنید، ثبت نام شما به عنوان علاقمند تلقی می شود و شما به وزارت میراث فرهنگی برای شرکت در آزمون جامع معرفی نخواهید شد.

هزینه مصوب وزارت میراث فرهنگی برای این دوره 4,490,000 تومان است. اما با ثبت نام در دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی کانون گردشگری دانشگاه تهران شما می توانید از 25-10 درصد تخفیف ویژه استفاده کنید.

در کانون گردشگری دانشگاه تهران شما می توانید هزینه دوره را به میل خود به صورت نقدی یا قسطی بپردازید و پرداخت به صورت نقدی یا قسطی تفاوتی در هزینه نهایی دوره برای شما ایجاد نخواهد کرد و ضمنا نیازی به ارایه ضامن و سفته وجود ندارد.

در صورت ثبت نام به صورت قسطی حدودا یک پنجم هزینه دوره در زمان ثبت نام دریافت خواهد شد و مابقی هزینه را از حدودا یک ماه پس از شروع کلاس ها در چهار قسط ماهانه از شما دریافت خواهد شد.

قادر به ثبت نام در دوره جاری نیستم اما مایلم از شروع دوره های بعدی مطلع شوم