آشنایی با دوره مدیر فنی بند ب

دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری

شرکت در این دوره به فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های مدیریت، زبان های خارجی، معماری، هنر، فنی و کلیه علاقمندان به صنعت گردشگری توصیه می شود.

با گذراندن این دوره شما مجوز حضور در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی برای مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری را بدست می آورید. با موفقیت در آزمون مذکور مدرک مدیر فنی بند ب را دریافت خواهید کرد. 

یکی از شرایط دریافت مجوز تاسیس آژانس گردشگری داشتن مدرک مدیریت فنی بند ب یا معرفی یک نفر دارای این مدرک است (البته آژانس ها ممکن است بند الف و بند پ هم داشته باشند که آنها را هم در همین مطلب تشریح کرده ایم).

کانون گردشگری دانشگاه تهران صرفا معتبرترین موسسات آموزش گردشگری کشور را برای همکاری در برگزاری این دوره ها انتخاب می کند تا اطمینان حاصل کند که شما از یک آموزش با کیفیت بهره مند می شوید. تخفیف های ویژه و امکان ثبت نام قسطی از دیگر مزایای ثبت نام در دوره های کانون گردشگری دانشگاه تهران است.

دوره جدید مدیر فنی از نیمه دوم خرداد 1403 شروع می شود و هم اکنون می توانید در دوره مذکور ثبت نام فرمایید. از هفتم اردیبهشت 1403 قیمت دوره افزایش پیدا خواهد کرد و ثبت نام بر مبنای قیمت مصوب وزارت میراث فرهنگی در سال 1403 انجام خواهد شد. همچنین فعلا به تعداد محدود، امکان ثبت نام با تخفیف ویژه وجود دارد. این فرصت را از دست ندهید!

دوره مدیر فنی بند ب در یک نگاه (شروع از نیمه خرداد 1403)

نحوه برگزاری: آنلاین

طول دوره: 200 ساعت آموزش (حدودا 8 ماه)

روز برگزاری: پنج شنبه ها (از ساعت 9 تا 16)

شرایط ثبت نام: 1) داشتن مدرک کارشناسی (یا دانشجوی سال آخر کارشناسی)  2) آشنایی خوب با زبان انگلیسی 3) مطالعه و پذیرش تعهدنامه دوره

هزینه مصوب وزارت میراث فرهنگی (بدون تخفیف): 5,600,000 تومان

هزینه دوره در کانون در صورت پرداخت نقدی: 4,400,000 تومان (1,200,000 تومان تخفیف)

هزینه دوره در کانون در صورت پرداخت قسطی: 4,600,000 تومان (1,000,000 تومان تخفیف | پرداخت طی 4 قسط 1,150,000تومانی | قسط اول در زمان ثبت نام)

نحوه ثبت نام: 1) اینترنتی: اینجا کلیک کنید  2) تلفنی: تماس با شماره 09393762222

تخفیف ویژه: صرفا به تعداد محدود امکان پذیر است

معرفی اجمالی دوره مدیر فنی بند ب

دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری (مدیر فنی بند ب) یکی از دوره های آموزش تخصصی گردشگری است که توسط موسسات مجاز آموزش گردشگری زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود و هدف از اجرای آن پرورش افراد توانمند و با استعداد برای برعهده گرفتن مدیریت فنی آژانس های خدمات گردشگری و مسافرتی است.

شرکت کنندگان در دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری پس از گذراندن دوره و موفقیت در آزمون های داخلی، آزمون جامع و مصاحبه زبان خارجی، گواهی نامه دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری (مدیر فنی بند ب) خود را از وزارت میراث فرهنگی دریافت خواهند کرد.

 

شرایط و مراحل دریافت مدرک مدیر فنی بند ب

برای گرفتن مدرک مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری (مدرک مدیر فنی بند ب ) از وزارت میراث فرهنگی، شما باید در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی شرکت کنید. برای شرکت در آزمون جامع، اولا داشتن مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و دوما گذراندن دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری اجباری است. در آزمون جامع باید به سوالات 6 عنوان درسی پاسخ دهید.

در صورت موفقیت در آزمون جامع و کسب نمره حداقل 10 برای تمام عناوین درسی، در مصاحبه زبان انگلیسی که توسط وزارت میراث فرهنگی برگزار می شود شرکت خواهید کرد. در این مصاحبه، که چندان سخت نیست، اطلاعات کلی شما درباره گردشگری، تاریخ و فرهنگ ایران و جهان، و… بررسی می شود و در صورت رضایت داشتن مصاحبه کنندگان از شما، می توانید نسبت به دریافت مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری (مدیر فنی بند ب) اقدام فرمایید.

حقوق و مزایای مدیریت فنی بند ب آژانس گردشگری

بسیاری از کسانی که مدرک مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری (مدیر فنی بند ب) را دریافت می کنند هدفشان این است که آژانس گردشگری خود را تاسیس کنند. بدیهی است که در این صورت درآمد مدیر فنی بستگی زیادی به توان مدیریتی و برنامه ریزی به هنگام و شرایط بازار و… دارد.

از سوی دیگر تعدادی از شرکت کنندگان در این دوره هم قصد دارند به عنوان مدیر فنی آژانس های گردشگری در داخل یا خارج از کشور فعالیت کنند. در این صورت سابقه شخص، درآمد آژانس، نحوه همکاری مدیر با آژانس و بسیاری از موارد دیگر می تواند بر درآمد مدیر فنی اثرگذار باشد. اما در مجموع می توان انتظار داشت که یک مدیر فنی توانمند درامد بسیار مناسبی داشته باشد و از جایگاه شغلی اش راضی باشد.

عناوین درسی دوره مدیر فنی بند ب

برخی از عناوین درسی که طی دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری (مدیر فنی بند ب) خواهید آموخت به شرح ذیل می باشند:

 • آداب معاشرت و الگو های رفتاری
 • آشنایی با گردشگری سلامت
 • برنامه ریزی و سرپرستی گشت ها (عملیات تور)
 • بازاریابی و فروش خدمات مسافرتی و گردشگری
 • آشنایی با امور مالی و حسابداری دفاتر گردشگری
 • آشنایی با کاربرد فناوری اطلاعات در دفاتر گردشگری
 • آشنایی با قوانین صدور بلیط
 • قوانین و مقررات گردشگری
 • شناخت صنعت گردشگری
 • زبان تخصصی انگلیسی
 • دوره کارآموزی بمدت 60 ساعت

تفاوت مجوز آژانس بند الف، ب و پ

آژانس ها مجوز خود را از سه مرجع دریافت می کنند:

 • آژانس بند الف: این آژانس ها مجوز خود را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت می کنند و مجاز به فروش بلیط پرواز های داخلی و خارجی هستند.
 • آژانس بند ب: این آژانس ها مجوز خود را از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت می کنند و مجاز به برگزاری تورهای داخلی و خارجی، تورهای ورودی، فروش بلیط قطار، رزرو هتل، اخذ ویزا و سایر فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری هستند.
 • آژانس بند پ: این آژانس ها مجوز خود را از سازمان حج و زیارت دریافت می کنند و مجاز به برگزاری انواع تورهای زیارتی داخلی و خارجی هستند.

آژانس های مختلف ممکن است یک، دو یا هر سه مجوز فوق الذکر را دارا باشند و بر این اساس اختیارات متفاوتی داشته باشند.

قادر به ثبت نام در دوره جاری نیستم اما مایلم از شروع دوره های بعدی مطلع شوم